بازدید جناب آقای دکتر نوربخش مدیر عامل محترم سازمان تامین اجتماعی و جناب آقای دکتر شهریاری رییس کمیسیون بهداشت مجلس

ارسال شده توسط :


روز یکشنبه مورخ 94/9/8 آقایان دکتر نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به همراه  دکتر شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، دکتر شانه ساز مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین و  دکتر کریم زارع، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی ، از شرکت تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو بازدید نمودند .

در ابتدای این دیدار گزارشی از پیشرفت و دستاوردهای شرکت توفیق دارو را به سمع و نظر میهمانان رسید و از حضور میهمانان خصوصا جناب آقای دکتر نوربخش و جناب آقای دکتر شهریاری، سپاسگزاری ویژه به عمل آمد .

در ادامه جناب آقای دکتر نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی طی بازدید از بخشهای مهم شرکت توفیق دارو در سخنرانی خود به موارد ذیل اشاره فرمودند:

سازمان تامین اجتماعی در 3 بخش به دست آوردهای موفقیت آمیزی رسیده است:
1- در جنگ اقتصادی علیه کشور که خصوصاً در یک سال اخیر وجود داشته است، سازمان در خاکریز خط مقدم دفاعی بوده است و با برنامه ریزی مدون و تدوین شده توانسته است تعهدات خود را انجام دهد.
2- پاک سازی سازمان از کلیه حواشی حاکم بر آن و ایجاد بستر سالم و روح سلامت
3- در زمینه IT که پیشرفت آن در سازمان باعث کاهش حدود سه میلیون مراجعه در ماه شده و کنترل و رفع بهینه مشکلات مردم انجام شده است .

ایشان افزودند:
با توجه به اینکه صنعت دارو یکی از حوزه هایی است که اولویت اول سازمان تامین اجتماعی است، شرکت تحقیقاتی و مهندسی توفیق دارو می تواند در زمینه تولید ملی و ایجاد خودکفایی با تولید داروهای استراتژیک نقش بسزایی داشته باشد . شرکت توفیق دارو نیاز به سرمایه گذاری های جدی دارد که می بایست توسط سازمان تأمین اجتماعی انجام شود و من امیدوار هستم سرمایه گذاری سازمان در این بخش افزوده شود. یکی از راهبردها و استراتژی های اصلی سازمان کمک به تحقیق و توسعه صنعتی کشور است بخصوص دارو که سنخیت بیشتری نسبت به فعالیتهای دیگر سازمان دارد . تحقیق و پژوهش در دنیا هزینه دارد و این نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و نیازمند تخصیص منابع است به ویژه سرمایه گذاری در حوزه دارو که بالاترین بازده از نظر اقتصادی را دارا می باشد . تحقیق نیاز به ابزار ، امکانات و نگهداشت نیروی انسانی دارد زیرا فکر و دانش شما تبدیل به تولید می شود. اینجانب امیدوارم با توجه به راهبردهای مطرح شده و مساعدتهای مدیر عامل محترم هلدینگ دارویی تأمین جناب آقای دکتر شانه ساز سعی شود منابع مالی خود سازمان در خدمت این شرکت قرار بگیرد.
ما بر این باوریم که سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری تنها با برگزاری سمینارها و کنفرانس ها محقق نخواهد شد بلکه این امر با نگاه به درون و توجه به پتانسیل های بی کران دانشمندان ما در داخل و خارج از کشور و با یک مدیریت صحیح و منابع کافی به سر انجام خواهد رسید.
دکتر نوربخش اضافه کردند من واقعاً افسوس می خورم که به علت کمبود یک میلیارد تومان در این شرکت یک پروژه متوقف شده یا امکان بهره برداری از آن وجود نداشته باشد.


ایشان اضافه کردند من مطمئن هستم شما عزیزان را هیچ انگیزه ای جز وطن دوستی و عشق به تولید علم و دانش در اینجا جمع نکرده است و قطعاً آنچه از دست من و سازمان تامین اجتماعی برآید در حق شرکت توفیق دارو فروگذار نخواهم کرد.
در ادامه بازدید ، مدیر عامل شرکت توفیق دارو به ظرفیت سازی کشور در بحث تجاری سازی اشاره نمودند و بیان کردند که در صورتیکه مجوزهای لازم در زمینه تولید داروهای دانش بنیان داده شود، شرکت توفیق دارو علاوه بر ساخت مواد اولیه، می تواند با توجه به ظرفیت های ساخت محصول نهایی در سایر شرکت ها اقدام به ساخت محصولات خود نماید .
هم چنین جناب آقای دکتر شانه ساز، مدیرعامل محترم هلدینگ دارویی تامین طی سخنرانی خود نهایت تشکر را از محققین و مدیران شرکت توفیق دارو داشته و همچنین از دکتر نوربخش که برای اولین بار برنامه بازدید از یکی از شرکتهای تابعه هلدینگ دارویی را اجرایی نمودند تشکر ویژه نمودند. ایشان در ادامه اظهار داشتند شرکت توفیق دارو با توجه به تیم کارشناسی و مدیریتی بسیار قوی یکی از افتخارات هلدینگ دارویی بوده و یکی از معدود شرکتهایی است که واقعا و صادقانه به تحقیق و توسعه می پردازد .
در ادامه جناب آقای دکتر شهریاری، رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی متذکر شدند که در سیاست گذاری های کلان جمهوری اسلامی باید حداکثر 3 درصد از سهم تولید ناخالص ملی به امر تحقیقات اختصاص یابد اما در حال حاضر حداکثر نیم درصد علیرغم کلیه تلاش هایی که شده است، صرف تحقیقات می شود.  ایشان خاطر نشان کردند برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و بیرون آمدن از وابستگی و با توجه به اینکه حتی دارو و غذا را قدرت های استکباری به نوعی تحریم کرده اند و به دلیل استمرار تحریم ها که باز هم امکان ادامه یافتن آن ها وجود دارد باید سعی کنیم تا از وابستگی ها نجات یافته و به سمتی برویم که وابستگی ها را کم نماییم و همچنین با توجه به ادامه دشمنی ها باید به R& D اهتمام ورزیم.

IMG_5983
در ادامه بازدید ، جناب آقای دکتر نوربخش ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی سایت تولید مواد موثره (API) داروهای ضد سرطان ، به بکارگیری نیروهای متخصص داخلی در پیشبرد فعالیت های این سایت تاکید داشتند.
سایت تولید مواد موثره (API) داروهای ضد سرطان شرکت توفیق دارو از سال 91 بصورت یک واحد مستقل و متشکل از دو بخش تحقیقات آزمایشگاهی و تولید پایه گذاری شد. سمیت بالای این دسته از داروها و تجهیزات و الزامات خاص برای تولید آنها از محدودیت ها و چالش های تولید این داروها به شمار می رود. شرکت تحقیقاتی و مهندسی توفیق دارو با تکیه بر توان علمی نیروهای متخصص خود با ساخت فضای تولیدی مطابق با استانداردهای بین المللی و فراهم نمودن تجهیزات و ملزومات خاص مورد نیاز برای تولید این دسته از داروها ، به عنوان اولین سایت تولید مواد موثره داروهای ضد سرطان در تابستان 94 موفق به اخذ گواهینامه GMP از سازمان غذا و داروی کشور شد.
از جمله افتخارات دیگر در راه اندازی و تجهیز این واحد طراحی و ساخت دستگاه ایزولاتور این سایت بوده است که با بهره گیری از توان علمی متخصصان مهندسی دارویی این شرکت، مطابق با استانداردهای بین المللی برای اولین بار در کشور ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.
در حال حاضر این سایت با بهره گیری از نیروهای متخصص موفق به تولید داروهای بورتزومیب، لتروزول و زولدرونیک اسید شده است و در آینده نزدیک نیز داروهای سانیتینیب و اگزالی پلاتین نیز تولید خواهند شد. داروهای داساتینیب، نیلوتینیب، دوستاکسل، پومالیدوماید و کارفیلزومیب نیز در مرحله تحقیق و توسعه بوده و در آینده به بهره برداری خوهند رسید.
بخش پپتیدهای دارویی شرکت توفیق دارو بعنوان اولین سایت تولید محصولات پپتیدی در ایران با بکارگیری نیروهای متخصص داخلی و خارجی در زمینه تولید مواد اولیه دارویی پپتیدی از سال 1383در حال فعالیت می باشد. کانون اصلی توجه این بخش بر روی تولید پپتیدهای دارویی پر مصرف با ارزش افزوده بالا که وارداتی می باشند تمرکز دارد. در حال حاضر این گروه دارای آزمایشگاه های تحقیقاتی برای ایجاد تکنولوژی ساخت این دسته از محصولات، یک سایت تولیدی دارای مجوزGMP تولید پپتیدهای دارویی می باشد. از طرفی بدلیل توسعه محصولات جدید در این حوزه و افزایش حجم بازار و رفع نیاز مشتریان مان خط تولید توسعه ای این دسته از محصولات تکمیل شده و در آینده ای نزدیک راه اندازی خواهد شد. تا کنون دانش فنی 15 محصول پپتیدی تکمیل شده است و اغلب آنها مجوزهای لازم برای تولید را دریافت نموده و در بازار دارویی کشور مورد استفاده قرار می گیرند.
توفیق دارو توانسته است برای اولین بار فرمولاسیون آهسته رهش پپتیدهای دارویی را بصورت صنعتی در ایران انجام دهد و مجوزهای لازم جهت ورود این محصول به بازار را دریافت نماید.

سایت تولید داروی پپتیدی گلاتیرامر استاتف جهت درمان MS نیز از مشخصه های بارز فعالیت توفیق دارو در بازار دارویی کشور می باشد که اولین و تنها سایت تولید کننده این محصول در ایران و خاورمیانه می باشد.
واحد تحقیقات مواد اولیه دارویی از سال 1383 در شرکت راه اندازی شد و با استفاده از نیروهای متخصص داخلی و خارجی و همچنین استفاده از تجهیزات به روز توانسته است دانش فنی بالغ بر 30 ماده اولیه دارویی را تکمیل نماید. در این گروه تحقیقاتی علاوه بر وجود آزمایشگاههای تحقیقاتی، راه اندازی بخش های تولیدی از قبیل تولید محصولات نارکوتیک، بخش تولید محصولات با ارزش افزوده بالا حائز اهمیت می باشد. لازم به ذکر است که دانشهای فنی این گروه تحقیقاتی پس از اتمام یا در بخشهای تولیدی موجود مجموعه برای تولید محصولات دارویی با مجوزهای لازم و یا بصورت انتقال دانش فنی در مجموعه های دارویی گروه تولید می گردند.
در ادامه این دیدار، جناب آقای دکتر نوربخش و همراهان از واحدهای مختلف بخش فناوریهای نوین دارویی بازدید به عمل آوردند . بخش فناوری های نوین دارویی شرکت توفیق دارو مشتمل بر واحد های بیولوژی مولکولی، آزمایشگاه نانو تکنولوژی، آزمایشگاه بیو مواد و مهندسی بافت و سایت تولید داروهای اولیگو نوکلئو تیدی بر پایه تکنولوژی DNAi می باشد. از جمله پروژه های جاری این بخش توسعه روشهای ساخت و فرمولاسیون نانو لیپوزومی توالیهای ژنی جهت درمان اختصاصی سرطان، تولید نیمه صنعتی محصول نهائی در سایت تولید اولیگو نوکلئوتیدهای داروئی، طراحی کیت های تشخیص زودهنگام سرطان و توسعه دانش فنی تولید گرافتهای استخوانی به همراه معرفی برند TODABONE® ، با کاربرد در حوزه دندانپزشکی و ارتوپدی می باشد.
در ادامه بازدید از واحد بیولوژی سیستمی و طراحی دارو ، مدیر واحد بیولوژی سیستمی نیز اظهار داشت: استفاده از فناوری کامپیوتری در تحقیق و توسعه دارویی می تواند به کاهش هزینه های تحقیق و توسعه دارویی، ارتقاء کیفیت داروهای شیمیایی در قیاس با نمونه های خارجی وتسریع ارائه داروهای جدید ایرانی به بازار بین المللی منجر شود. به گفته وی، شرکت توفیق دارو موفق به توسعه روش های محاسباتی کارآمدی شده که از طریق آن می توان با دقت بالایی اهداف دارویی هم افزا، کاربرد های درمانی جدید برای داروهای تایید شده کنونی و فرمولاسیون بهینه دارویی را پیش بینی نمود. استفاده از فناوری کامپیوتری در تحقیق و توسعه دارویی می تواند به کاهش هزینه های تحیق و توسعه دارویی، ارتقاء کیفیت دارو های شیمیایی در قیاس با نمونه های خارجی وتسریع ارائه دارو های جدید ایرانی به بازار بین المللی منجر شود. در این راستا واحد بیولوژی سیستمی توفیق دارو از سال 1391 با هدف ایجاد و بومی سازی اکتشاف و طراحی دارو از طریق فناوری اطلاعات پایه گذاری شد. شرکت توفیق دارو موفق به توسعه روش های محاسباتی کارآمدی شده که از طریق آن می توان با دقت بالایی اهداف دارویی هم افزا، کاربرد های درمانی جدید برای دارو های تایید شده کنونی و فرمولاسیون بهینه دارویی را پیش بینی نمود.

0