واحد بیولوژی سیستمی

ارسال شده توسط :

محصولات دارویی مورد استفاده در یک بیماری می توانند در سایر زمینه های درمانی، با فرمولاسیونی مشابه و یا جدید، به کار روند؛ به این عمل، یافتن کاربردهای جدید برای داروهای موجود در بازار می گویند. این امر زمان رسیدن یک ایده را به بازار، از ۱۷-۱۰ سال به ۱۲-۳ سال کاهش می دهد و کاهش هنگفتی نیز در هزینه ها ایجاد می کند. یافتن کاربردهای جدید برای ترکیبات موجود می تواند در هر یک از مراحل توسعه یک دارو انجام گیرد اما در مورد ترکیباتی که آزمون سلامت را پشت سر گذاشته اند، از پتانسیل بیشتری برخوردار است. نمونه های زیادی برای این امر موجود است، مثلاً Sildenafil در ابتدا برای درمان بیماری های قلبی- عروقی وارد بازار شد اما در ادامه کاربرد جدیدی در درمان ناتوانی جنسی آقایان پیدا کرد و Thalidomide اساساً به عنوان مسکن برای بیماری صبحگاهی زنان باردار تجویز می شد اما بعدها به همراه دکسی متازول برای درمان مولتیپل میلوما به کار رفت.
با وجود آنکه یافتن کاربردهای جدید امری معمول است اما تاکنون این کاربردها عمدتاً به صورت اتفاقی و از مشاهده اثرات جانبی دارو بدست آمده اند. امروزه و با پیشرفت علم بیولوژی سیستمی، موفقیت های چشمگیری در این رابطه صورت گرفته است. آنالیزهای محاسباتی به محققان این امکان را می دهند تا اطلاعات داروها و بیماری های فراوانی را به طور همزمان مورد بررسی قرار دهند.
ما در واحد بیولوژی سیستمی شرکت تحقیقاتی، مهندسی توفیق دارو از آنالیزهای محاسباتی گسترده به منظور یافتن کاربردهای جدید برای داروهای موجود در بازار بالاخص داروهای تولیدی شرکت، بهره می جوییم. به عنوان مثال، گلاتیرامر استات که در درمان MS به کار می رود، می تواند در درمان آلزایمر و افسردگی نیز مفید واقع شود. این امر می تواند در درمان بیماری های خاص نیز مفید فایده واقع گردد.
یکی دیگر از فعالیت های تحقیقاتی واحد بیولوژی سیستمی تلاش برای تولید داروی تاکسول به روش بیوتکنولوژی است. تاکسول یکی از مهم ترین داروهای ضدسرطان با فروش سالانه بالغ بر پنج میلیارد دلار است. از آنجا که این دارو به طور سنتی از درخت سرخدار استخراج می شود، تولید آن با روش های فعلی مستلزم قطع ۲۵۰۰ اصل درخت به ازاء تولید یک کیلوگرم دارو است. به علاوه روش های کنونی فراوری این دارو تنها قادر به پاسخ گویی به نیمی از نیاز ۶۰۰ کیلوگرمی تاکسول در سال است. امروزه، رویکردهای بیوتکنولوژی پنجره های جدیدی به سوی تولید پر بازده و مقرون به صرفه داروهای طبیعی (natural products) گشوده است. توسعه این روش ها که مبتنی بر بیان هترولوگوس مسیر بیوسنتز محصول در میزبان میکروبی و متعاقب آن مهندسی متابولیک میزبان جهت افزایش بازده است، در دستور کار واحد بیولوژی سیستمی شرکت توفیق دارو قرار دارد. پروژه مذکور که دارای دو جنبه محاسباتی و عملی است، مهندسی میکرواورگانیسم مولد پیشساز های تاکسول و توسعه فرایند بیوتکنولوژیک مربوطه بر اساس بینش بیولوژی سیستمی را دنبال می کند. در حال حاضر ۷۰% بخش محاسباتی طراحی ارگانیسم مولد پیشساز های تاکسول به پایان رسیده و اقدامات اولیه در خصوص بخش آزمایشگاهی پروژه آغاز گردیده است.

0