کامل کننده علوم کیست؟ امام عصر (عج) گمشده سه علم فلسفه، عرفان و اخلاق

ارسال شده توسط :

Imam-zaman__6_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امیر‌المؤمنین علی علیه‌السلام فرمود:

«یا کمیل ما من علم و انا افتحه و ما من شیء الا القائم یختمه»

ای کمیل هیچ علمی نیست مگر من افتتاح کننده آن و هیچ چیزی نیست مگر اینکه قائم آل محمد (عج) آن را به پایان می رساند و خاتمه می‌دهد.
امام عصر حلقه ی گمشده علوم…

1- فلاسفه

دسته اوّل؛ فلاسفه می‏گویند:

ما خداوند (واجب الوجود)، مخلوقات (ممکن الوجود)، قدیم و حادث را می‌فهمیم و می‏دانیم که خدا قدیم است و ما حادث. سؤال این است که نقطه اتّصال و رابط بین حادث و قدیم چیست؟ حلقه‌ای که مخلوقات را به ذات باری تعالی متصّل می‌کند چیست؟ اگر بگویی آن حلقه اتّصال از سنخ واجب (خداوند) است، یک سری اشکالات پیش می‌آید و اگر بگویی از سنخ مخلوقات (ممکنات) است اشکالات دیگر پیش می‌آید؟ بحث، خیلی دقیق، ظریف و پیچیده است.
2- عرفان

دسته دوم؛ عرفا. اهل معرفت نیز در باب غایت و هدف خلقت انسان بحثِ عرفانیِ بسیار مهمّی دارند که از آیات قرآن و روایات استخراج کرده ‏اند. اهل معرفت می‏گویند: هدف از خلقت انسان، معرفت ‏الله، به معنای شهود الله، فنای ‏فی‏ الله و لقاءالله است و بحث در این است که انسان چگونه می‏تواند به این مرتبه برسد؟ کیست  در این مسیر خود راهنما باشد؟ بحث فلاسفه ‏ علمی است و از نظر مفاهیم بحث می‏کنند، امّا این بحث معرفتی است.

3- اخلاق

دسته سوم؛ علمای اخلاق. این دسته از بزرگان می‏گویند: بیشتر مباحث اخلاقی، دستوری است، حال از نظر عملی برای رسیدن به هدف از خلقت چه باید کرد؟ انسان چگونه می‏تواند وادی سیر و سلوک را طیّ کند؟

لذا به طور خلاصه در اخلاق به دنبال ارائه طریق و دستورالعمل هستیم، در عرفان به دنبال کسی هستیم که دست ما را بگیرد و به هدف برساند و در فلسفه به دنبال حلقه اتّصال مخلوقات و خداوند هستیم. هر سه به دنبال یک گمشده هستند که آن هم وجود مقدّس امام زمان (صلوات‌الله‌علیه) است و غیر ایشان راهی نیست.

0