واحد فناوریهای نوین داروئی

 

معرفی: واحد فناوری­های نوین دارویی با هدف انسجام، توسعه و صنعتی سازی پروژه ­های بخش­های بیولوژی مولکولی، نانو تکنولوژی و مهندسی بافت در سال 1392 در شرکت تحقیقاتی مهندسی توفیق دارو ایجاد گردید. این واحد از گروههای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن­ها می پردازیم:

1.گروه  نانو تکنولوژی

گروه نانوتکنولوژی به دنبال توسعه فرمولاسیون­های نوین و در راستای اهداف شرکت جهت توسعه تکنولوژی نانو حامل­های داروئی در سال 1389راه اندازی شده است و در حال حاضر به عنوان یکی ازبخش­های واحد فنا وری­های نوین داروئی فعالیت می­نماید. محققین این مجموعه توسعه فاز آزمایشگاهی نانولیپوزوم­های حامل داروی الیگونوکلئوتیدی را با هدف درمان اختصاصی لنفوم غیر هوچکین (NHL)  با موفقیت به پایان رسانیده و گواهینامه نانو مقیاس آزمایشگاهی را جهت این محصول کسب کرده­اند. در ادامه این فعالیت­ها انجام آزمون­های پری کلینیکی اولیگو نوکلئوتیدهای داروئی و بهینه سازی فرمولاسیون های نانو لیپوزومی را نیز در دستور کار قرار داده اند. هم اکنون گروه نانوتکنولوژی با دارا بودن پرسنل مجرب و تجهیزات لازم قادر به ساخت و کنترل کیفی نانولیپوزوم­ها و سایر سیستم­های رهایش دارو می باشد.

2. گروه  بیومواد و مهندسی بافت

گروه  بیو مواد و مهندسی بافت با هدف اجرای پروژه های تحقیقاتی به منظور تولید محصول در حوزه بیومواد مورد استفاده در پزشکی و دندانپزشکی، بافت­های مهندسی شده و سلول درمانی به خصوص به منظور بازسازی بافت­ها و اندام­های انسانی از سال 1394 فعالیت خود را آغاز نموده است. در حال حاضر و با تشکیل کار گروه­های تخصصی و فراهم آوردن امکانات لازم، توسعه روش­های آزمایشگاهی در زمینه مهندسی بافت غضروف انسانی و طراحی تولید نیمه صنعتی گرافت­های استخوانی سنتزی را در دستور کار دارد.

3. گروه بیولوژی محاسباتی

گروه بیولوژی محاسباتی با بهره گیری از روشهای مختلف شبیه سازی دینامیک مولکولی و محاسبات کو آنتوم مکانیک عمد تا در دو زمینه “بهینه سازی فرمولاسیونهای داروئی” و “کاربرد یابی مجدد داروئی”  فعالیت می نماید.

4. سایت تولید اولیگو نوکلئوتیدهای داروئی

به دنبال توسعه فرمولاسیون­های نانولیپوزومی اولیگونوکلئوتیدهای داروئی و لزوم انجام مطالعات پیش بالینی و بالینی فرآورده های مذکور، سایت تولید اختصاصی این قبیل فرآورده ها با رعایت الزامات مربوطه و به عنوان اولین سایت در منطقه خاورمیانه از اواخر سال 1393 به بهره برداری رسید. از آغاز فعالیت این سایت، فرآیند افزایش مقیاس فرمولاسیون نانو لیپوزومی اولیگو نوکلئوتیدهای داروئی و ساخت بچ­های پری کلینیکی با موفقیت به انجام رسیده است. در همین ارتباط، تجهیز خط تولید نیمه صنعتی با هدف ساخت بچ­های کلینیکی در دستور کار سایت قرار دارد.

 

ماموریت ها:

توسعه و صنعتی سازی پروژه های بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و رصد فناوری­های جدید داروئی و اطلاع رسانی علمی و فنی از مهم­ترین ماموریت­های این واحد تعیین گردیده است. علاوه بر این، واحد فناوری­های نوین داروئی فعالیت­های زیر را نیز در دستور کار قرار داده است:

1.ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخل و خارج کشور به منظور رصد مداوم فناوری­های نوین داروئی .

2.مستند سازی فازهای توسعه­ای طرح­های جاری، انتشار مقالات و ثبت patent (اختراع) های مربوطه

3.انجام آزمون­های پری کلینیکی، حیوانی و کلینیکی با همکاری مراکز تخصصی داخل و خارج کشور

4.حمایت از چاپ کتب در زمینه های تولید و کنترل کیفی فرآورده های داروئی

 

دستاوردها:

1.اخذ تاییدیه نانو مقیاس در خصوص محصول نانولیپوزومی بر پایه اولیگو نوکلئوتید مهار کننده ژن BCL2

2.توسعه فاز آزمایشگاهی و تولید نیمه صنعتی اولین فرآورده داروئی بر پایه اولیگو نوکلئوتید با هدف درمان هدفمند سرطان (TodaSome B)

3.طراحی، راه اندازی و بهره برداری از سایت تولید نیمه صنعتی اولیگو نوکلئوتیدهای داروئی.

4.توسعه فاز آزمایشگاهی ساخت گرافت­های جایگزین استخوان به عنوان اولین نمونه های سنتتیک در ایران. (TODABONE)

3 n22